انواع پایه مته

1- SDS Max

مته هایی که قسمت اتصال آنها با دستگاه چکشی(دریل چکشی و یا بتن کن) مانند شکل زیر است به مته های 5 شیار و یا SDS Max شناخته می شوند. معمولا برای مته های سوراخکاری  0.5 تا 2 اینچی و برای مته های تخریب (بدون گردش) تا 6 اینچ  استفاده می شود.

 

2- SDS Plus

مته هایی که قسمت اتصال آنها با دستگاه چکشی(دریل چکشی و یا بتن کن) مانند شکل زیر است به مته های 4 شیار و یا SDS Plus شناخته می شوند. معمولا برای مته های سوراخکاری  5/32” تا 1-1/8”  اینچی و برای مته های تخریب (بدون گردش) تا 4 اینچ  استفاده می شود.

 

این دو مدل به لحاظ کارایی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و می توانید با استفاده از تبدیل هایی که در بازار موجود است از مته های هر کدام در دیگری بهره ببرید.

همچنین گفتنی است بتن کن‌ها دارای سیستم مته و قلم گیر پیشرفته م باشند کهمی‌توان همانند چکش تخریب از آن‌ها استفاده نمود!

بتن کن‌ها علاوه بر دسته بندی بر اساس وزن، بر اساس نوع قلم گیر نیز دستهبندی می‌شوند، از جمله سیستم‌های قلم گیر می‌توان به 4 شیار یا SDS Plus وپنج شیار یا SDS Max و ستاره‌ای یا SPLine اشاره نمود.

3- Hex Shank

قلم های شش گوش در چکش‌های تخریب استفاده می‌شوند. در چکش‌های تخریب قلم قابلیت چرخش و سوراخکاری را ندارد و فقط به حالت ضربه ای عملیات تخریب را انجام می‌دهند.

5- مته ساده

این نوع مته‌ها مناسب برای استفاده در دریل‌ها با سه نظام معمولی (آچار خور و اتوماتیک) هستند که دارای پایه صورت استوانه‌ای هستند. قطر استوانه نشان دهنده‌ی سایز مته است.

5- مته ساده با پخ

در بعضی از مته‌ها به دلیل قرار گرفتن بهتر مته در سه نظام در انتهای مته پخ قرار داده شده است. به این طریق از سر خوردن و هرز چرخیدن مته جلوگیری می‌شود.